Rodzaje zmarszczek, które powinnaś poznać

zmarszczki

30 sie Rodzaje zmarszczek, które powinnaś poznać

Zaczynasz dostrzegać na swojej twarzy pierwsze zmarszczki? Aby skutecznie walczyć z wrogiem trzeba poznać jego mocne i słabe strony. Zobacz, czego możesz się spodziewać.

Powierzchniowe czy głębokie?

Po trzydziestym roku życia spada poziom estrogenu w Twoim organizmie, a to powoduje utratę elastyczności skóry, ponieważ nie wytwarza ona wystarczająco dużo kolagenu. Pierwsze zmarszczki to na ogół te powierzchniowe – ich głębokość zazwyczaj nie przekracza 0,05 mm – które dopiero z czasem zamieniają się w głębokie bruzdy. Aby opóźnić proces powstawania głębokich zmarszczek, koniecznie zaprzyjaźnij się z retinolem, kwasem hialuronowym oraz witaminą C.

Pamiątki po uśmiechu

Na skutek wielu milionów uśmiechów na Twojej twarzy pojawiają się zmarszczki mimiczne. Powstają one nad ustami – od ich kącików do zewnętrznych skrajów nosa. Nie jesteś w stanie zapobiec tworzeniu się zmarszczek mimicznych, nie możesz przecież  przez całe życie się nie uśmiechać. Musisz jednak wiedzieć, że wielu ludzi dostrzega w nich pewien urok, a więc warto je po prostu zaakceptować.

Mankamenty w okolicach ust

Zmarszczki marionetki w przeciwieństwie do mimicznych uroku nam nie dodają. To pionowe linie tworzące się przy kącikach ust – zaczynają się kilka centymetrów nad ustami i kończą po obu stronach podbródka. Zmarszczki marionetki nie tylko dodają lat, ale też odbierają twarzy sympatyczny wyraz. Sprawiają, że wyglądamy na smutne lub obrażone, choć jesteśmy w dobrym nastroju. Odbierają one twarzy subtelność i łagodność.

Usta palacza

Pionowe linie pojawiające się nad linią ust nazywane są zmarszczkami palacza – nie do końca adekwatnie do przyczyn ich powstawania. Paląc papierosa układasz usta tak, jakbyś mówiła samogłoskę „U”. I to właśnie mówienie powoduje ich tworzenie się na skórze – jednak palenie papierosów może ten proces bardzo przyspieszyć.

Lwia bruzda

Lwia zmarszczka ze względu na to, jak powstaje, zaliczana jest do zmarszczek mimicznych, jednak podobnie jak zmarszczki marionetki odbiera twarzy łagodny wyraz. Występuje ona między brwiami i przypomina kilka pionowych bruzd. Na twoim czole jak na twardym dysku komputera zmarszczkami zapisują się wszystkie zdziwienia, zaskoczenia, zmartwienia i złości, jakie przeżyłaś. Skutecznym sposobem na pozbycie się tego mankamentu jest zabieg medycyny estetycznej z wykorzystaniem toksyny botulinowej oraz kwasu hialuronowego.

Okolice oczu

Kurze łapki, choć mają nazwę budzącą skrajne emocje, podobnie jak zmarszczki mimiczne mają swoich amatorów. Te promieniście układające się linie tworzące się przy zewnętrznych kącikach oczu po trzydziestym roku życia zazwyczaj dodają kobiecie wdzięku i powagi. Jeżeli nie są to stale mocno widoczne bruzdy, nie ma sensu, byś się nimi zamartwiała – jednak te głębsze mogą za bardzo zwracać uwagę. Inne zmarszczki tworzące się w okolicach oczu to te pod dolną powieką. W tym miejscu Twoja skóra jest bardzo cienka i delikatna – aż czterokrotnie cieńsza niż skóra na całej twarzy – a więc najwcześniej traci bezcenny kolagen. Powstawanie tych zmarszczek możesz opóźnić nawilżając skórę pod oczami – ten rejon jest pozbawiony gruczołów potowych i łojowych, a więc skóra jest naturalnie sucha i w zasadzie bezbronna.

Naszyjnik Wenus?

szyjaOprócz twarzy, dużo na temat wieku kobiety zdradza jej szyja. W tym miejscu mogą pojawić się dwa rodzaje zmarszczek – „naszyjnik Wenus” i „skóra indyka”. Pierwszy rodzaj to poziome podłużne bruzdy, drugi natomiast tworzy się na skutek szybkiego ubytku tkanki tłuszczowej. Nie wyglądają one estetycznie, jednak jeśli nie będziesz się garbić i podpierać rękami o podbródek, możesz nieprędko spodziewać się tych mankamentów. To, ile masz lat może zdradzać również dekolt. Skóra na nim jest bardzo cienka, delikatna oraz uboga w kolagen. Ta część ciała – często odkryta – bywa narażona na ekspozycję na słońce, które jeszcze bardziej przyspiesza proces starzenia się skóry.

Rodzajów zmarszczek jest mnóstwo, a sposobów na walkę z nimi prawie tak samo dużo. Nie przesadzaj z opalaniem, wyposaż swoją kosmetyczkę w kremy z retinolem, witaminą C i kwasem hialuronowym, a na dłużej zachowasz piękną i jędrną skórę na twarzy, szyi i dekolcie.