Starzenie się skóry szyi i dekoltu – jak je opóźnić?

szyja i dekolt

14 sty Starzenie się skóry szyi i dekoltu – jak je opóźnić?

Starzenie się skóry jest bardzo często najbardziej zauważalne na szyi oraz dekolcie. Istnieje wiele sposobów na opóźnienie tego procesu, jednak aby były one skuteczne bardzo ważna jest właściwa pielęgnacja już w młodym wieku.

Odpowiednie nawilżanie skóry szyi i dekoltu

Na starzenie się skóry wpływ ma bardzo wiele czynników. Możemy tutaj wyróżnić chociażby kwestię zanieczyszczenia środowiska, zmiany hormonalne, brak pewnych mikro i makro elementów, jak krzem i cynk, czy odwodnienie organizmu. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie nawilżenie skóry. Jest to kwestia, o którą powinniśmy zadbać już w okresie nastoletnim poprzez używanie odpowiednich kosmetyków, a w szczególności kremów, które odżywiają głębsze warstwy skóry. Świetnie sprawdzą się także różnego rodzaju maseczki, między innymi te w płachcie, które szczególną popularnością cieszą się w krajach azjatyckich, gdzie bardzo dużą rolę przywiązuje się do pielęgnacji naskórka. Jest to nic innego, jak materiał nasączony specjalnymi, odżywczymi substancjami, który na 15-20 minut nakłada się na twarz. Ważne jest także zwrócenie uwagi na nasze codzienne nawyki, czyli picie dużych ilości wody oraz dbanie o jakość powietrza w pomieszczeniach, gdzie spędzamy dużo czasu. Zbyt suche może mieć zły wpływ na naszą skórę, pozbawiać ją dużych ilości wody, dlatego warto jest zainwestować w nawilżacz powietrza.

ochrona słonecznaPromienie UV a proces starzenia się

Dla kondycji skóry groźne jest m.in. długotrwałe działanie promieni UV, które docierają do najgłębszych warstw naskórka uszkadzając je, co przyśpiesza proces starzenia. Za ich sprawą niszczone są także fibroblasty – odpowiedzialne za produkcję kolagenu, który ma wpływ na elastyczność skóry twarzy i dekoltu. Aby możliwie zminimalizować te skutki, warto jest zrezygnować z wizyt w solarium oraz opalania się na słońcu w godzinach około południowych, kiedy promieniowanie jest najsilniejsze. Miłośnicy plażowania powinni zdecydować się na filtry z jak najwyższym faktorem SPF, przynajmniej na te z “trzydziestką”. Jednak o właściwej ochronie przed promieniowaniem nie powinnyśmy zapominać także w okresie jesienno-zimowym. Chociaż jesteśmy wtedy znacznie rzadziej narażeni na działanie słońca, wychodząc z domu w trakcie dnia pamiętajmy o ochronie minimum 20 SPF. Dobrze jest poszukać kosmetyków pielęgnacyjnych, które zawierają filtry, aby nie trzeba było pamiętać o używaniu kolejnych kremów.

Witaminy zatrzymujące starzenie się skóry

Aby opóźnić proces starzenia się skóry szyi oraz dekoltu, ważne jest stosowanie odpowiednich kosmetyków. Dobrze, jest jeśli te używane przez nas posiadają przeciwutleniacz Koenzym Q10, który pobudza pracę komórek. Możemy go dostarczyć także poprzez dietę bogatą w produkty pełnoziarniste oraz ryby. Ważny jest również selen, posiadający właściwości ochronne oraz naprawcze i opóźniający fotostarzenie się skóry. Aby zaopatrzyć w niego organizm trzeba dbać, by w jadłospisie nie zabrakło łososia czy jaj. Składnik ten znajduje się także w kosmetykach z olejem z orzechów brazylijskich. Niezwykle istotna jest również odpowiednia dawka witaminy C, która zwalcza wolne rodniki oraz stymuluje produkcję kolagenu.

Proces starzenia się najbardziej widoczny jest na szyi oraz dekolcie. Fakt ten spędza sen z powiek wielu kobiet, które często nie wiedzą, że powyższe, proste, domowe sposoby mogą zminimalizować powstawanie tej niedogodności. Jeśli jednak na odpowiednią pielęgnację jest już za późno – nie wszystko stracone! Doskonałym sposobem na odmłodzenie skóry w tych okolicach jest botox, o którym pisaliśmy TUTAJ.