Botoks – fakty i mity

botoks

18 lut Botoks – fakty i mity

Botoks dla wielu osób kojarzy się z przesadzonymi operacjami plastycznymi, nieudaną medycyną estetyczną lub niesprecyzowanymi powikłaniami. Nic bardziej mylnego. Jest to produkt, który może pomóc w wielu aspektach życia, a efekty jego użycia mogą być niezwykle subtelne. Sprawdź jakie są fakty i mity na temat toksyny botulinowej.

Toksyna botulinowa – najważniejsze fakty

Botoks to nie tylko sposób na wypełnienie zmarszczek i poprawę jędrności skóry – ma on także właściwości lecznicze. Jednym z zabiegów, w których wykorzystuje się toksynę botulinową jest leczenie nadpotliwości, które polega na ostrzyknięciu nerwów zaopatrujących gruczoły potowe.  Botoksem leczyć można także bruksizm, który bezpośrednio wpływa na jakość życia, gdyż nadmierne zaciskanie szczęki może powodować kruszenie się zębów i długotrwały ból głowy oraz całej twarzy. Podczas zabiegu wprowadza się botoks w mięśnie żwaczy, który je rozluźnia oraz blokuje zakończenia nerwowe. Dzięki takim właściwościom, toksyna botulinowa jest stosowana także podczas leczenia nawracających migren. Kolejnym z najważniejszych faktów jest to, iż tylko lekarze mogą wykonywać zabiegi z zastosowaniem botoksu, dlatego są one bezpieczne, a każdy zabieg poprzedzony jest dokładnym wywiadem z pacjentem.

ustaNajbardziej popularne mity dotyczące botoksu

Wiele osób żyje w błędnym przekonaniu, iż zabiegi z botoksem są wykonywane na stałe. Prawda jest jednak zupełnie inna – efekty po zabiegach toksyną botulinową utrzymują się około pół roku. Po tym czasie osoby zainteresowane ich wydłużeniem, powinny zgłosić się na kolejny zabieg. Kolejnym mitem na temat botoksu, jest ten związany z powstawaniem przez niego nieruchomej maski na twarzy. Prawdą jest, że takie efekt uzyskuje się jedynie przy zbyt częstym poddawaniu się zabiegom przy użyciu toksyny botulinowej. Niemniej jednak, przy zachowaniu rozsądku i przedstawieniu lekarzowi swoich oczekiwań, uzyskuje się bardzo naturalny i subtelny efekt. Także wokół powiększania ust krąży wiele mitów związanych z botoksem, a osoby nieświadomie kojarzą pełne, czasem przesadnie odstające usta z tymże właśnie preparatem. Faktem jest, iż toksyna botulinowa nie jest wypełniaczem, a do modelowania tej części ciała stosuje się jedynie kwas hialuronowy. Owszem – botoksem również ostrzykuje się usta, jednak robi się to w przypadku niwelowania zmarszczek mimicznych, natomiast nie zwiększa on objętości warg.

Przeciwwskazania do stosowania botoksu

Przed każdym zabiegiem z wykorzystaniem toksyny botulinowej lekarz przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem, aby nie narazić go na żadne komplikacje. Podstawowymi przeciwwskazaniami do ich wykonywania są przede wszystkim wszelkie zaburzenia krzepliwości krwi, stany zapalne pojawiające się w miejscach, które mają zostać poddane zabiegowi, choroby nowotworowe, ciąża i karmienie piersią, a także stosowanie leków powodujących relaksację mięśni.

Jak widać, botoks niekoniecznie musi się wiązać z zabiegami medycyny estetycznej, które wpływają tylko na wygląd zewnętrzny. Często toksyna botulinowa pomaga podnieść komfort życia, wpływa na samopoczucie oraz zdrowie. Najważniejsze jest, aby powierzyć zabieg botoksem doświadczonej osobie i stosować się do zaleceń lekarza.