07 gru Jak zadbać o skórę trądzikową zimą?
Zima jest porą roku, która zdecydowanie nie sprzyja osobom z cerą trądzikową. Jej wzmożone przetłuszczanie się czy narażenie na stany zapalne spowodowane podrażnieniami wywołanymi między innymi przez garderobę sprawiają, że trzeba zatroszczyć się o jej ochronę w szczególny sposób – jaki?
Stosowanie kremów
Suche powietrze z jakim mamy do czynienia zimą sprawia, że skóra próbuje poradzić sobie z przesuszeniem poprzez wzmożoną produkcję sebum. W konsekwencji jest jeszcze bardziej narażona na powstawanie wyprysków, a osuszanie wydające się wówczas najlepszą metodą w rzeczywistości jedynie wzmaga problem. Wbrew pozorom cera trądzikowa zimą powinna być nawilżana. Oczywiście specjalne kremy można stosować tylko na noc, by nawodniona skóra nie została wystawiona na działanie mrozu, co powodowałoby pękanie naczynek.
Za dnia warto stosować półtłuste kosmetyki stworzone na bazie euceryny, a w celu unormowania pracy gruczołów łojowych najlepiej zaopatrzyć się w kremy apteczne z tormentiolem. Warto też pamiętać, że cera trądzikowa źle znosi kontakt z promieniami UV, a w połączeniu z mrozami może się znacznie przetłuścić. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc wybranie kosmetyku o takim składzie, w którym znajdą się filtry ochronne.
Właściwa higiena
Cera trądzikowa wymaga szczególnej troski przez cały rok. Zimą nie powinno się zapominać o zasadach pielęgnacyjnych, bo zwiększona produkcja sebum staje się wówczas wielkim problemem. Należy pamiętać o przemywaniu twarzy letnią, a nie gorącą wodą. Dzięki temu uniknie się zniszczenia warstwy ochronnej skóry, co prowadzi do jej wysuszenia i jeszcze intensywniejszego wydzielania sebum.
Ubrania ocierające się o trądzikowe krosty podrażniają je wystarczająco mocno – nie wolno potęgować tych stanów zapalnych poprzez wyciskanie pojawiających się na twarzy niespodzianek. To naprawdę nie przynosi oczekiwanych rezultatów, a jedynie pogarsza sytuację. Na pewno nie jest to skuteczny sposób na pozbycie się całej wydzieliny, a może spowodować powstanie stanu zapalnego.
Antybakteryjne kosmetyki
Przy trądziku należy korzystać z kosmetyków przeznaczonych specjalnie do cery dotkniętej tą chorobą. Jest podatna na infekcje bakteryjne, dlatego potrzebuje preparatów ograniczających ich wdawanie się, a także leczących już powstałe stany zapalne. Specjalne kremy czy żele antybakteryjne są łatwo przyswajane przez skórę, chronią ją i regenerują. Warto też przemywać twarz tonikiem umożliwiającym utrzymanie właściwego ph skóry. Dla zmatowienia cery można stosować specjalne kremy eliminujące świecenie, jeśli zaś chodzi o kosmetyki mające zatuszować zmiany, powinno się zwracać szczególną uwagę na ich opis. Należy wybierać tylko te określane jako niekomedogenne, tzn. nie wywołujące zmian trądzikowych.
Taka cera jest niezwykle trudna w pielęgnacji – wymaga poświęcenia czasu i sporo cierpliwości zanim niechciane zmiany skórne znikną. By nie zmagać się później z bliznami potrądzikowymi warto przetrwać ten trudny czas, stosując się do wszelkich zaleceń. Jeśli jednak po ustąpieniu choroby zauważy się liczne blizny, którym powstaniu ciężko było zapobiec mimo pielęgnacji, można zredukować je dzięki specjalnym zabiegom w gabinetach medycyny estetycznej. Dzięki temu zapomni się o przykrym, nieestetycznym problemie.