Jak zabezpieczać skórę przed szkodliwym działaniem słońca?

Ochrona przed słońcem

06 lip Jak zabezpieczać skórę przed szkodliwym działaniem słońca?

Rozpoczął się sezon letni. Słońce rozpieszcza nas promieniami. Wychodzimy na zewnątrz w skąpszej odzieży lub leżymy na plaży łapiąc promienie słońca. Zależy nam na idealnej opaleniźnie, ale czy znamy konsekwencje jakie niesie za sobą nieodpowiedzialne opalanie?

Niekorzystny wpływ słońca na skórę

Rozsądne korzystanie ze słońca ma swoje zalety. Podnosi poziom endorfin, wpływa korzystnie na nasze samopoczucie, pobudza do aktywności witaminę D i melatoninę. Niestety nie wszyscy pamiętają o tych gorszych aspektach opalania. Skóra poddana długotrwałym kąpielom słonecznym starzeje się, staje się mniej sprężysta, elastyczna i grubieje. Na jej powierzchni pojawiają się plamy, piegi, wybroczyny. W tkance podskórnej natomiast dochodzi do jej rozpadu i zaniku włókien kolagenu oraz elastyny.

Jak chronić skórę przed słońcem?

 

1. Unikaj kontaktu ze słońcem podczas jego największej aktywności!

Słońce jest najgroźniejsze dla skóry w godzinach 11:00-15:00. W tym czasie najlepiej powstrzymać się od opalania dla własnego  bezpieczeństwa.

2. Odpowiednia aplikacja środków z filtrami UV.

Kosmetyki do ochrony przeciwsłonecznej nie działają od razu po zaaplikowaniu. Należy zaaplikować je na około 30 minut przed wyjściem na słońce oraz powtarzać czynność co około 2 godziny. Trzeba również zwrócić uwagę na specyfikę zastosowanego kosmetyku. Innego kremu użyjesz do twarzy, do ciała na co dzień i do kąpieli wodnych.

3. Używaj okularów przeciwsłonecznych i kremu pod oczy.

Skóra wokół oczu jest szczególnie delikatna, dlatego należy troszczyć się o nią z większą dbałością. Krem z filtrem pod oczy i okulary będą ograniczały promieniowanie, które naraża naszą twarz na pojawianie się zmarszczek.

4. Ochrona zewnętrzna również jest ważna.

Możemy zatrzymać promienie słoneczne jeszcze zanim dotrą do naszej skóry. Pomogą nam w tym czapki, kapelusze, okulary przeciwsłoneczne i chusty.

Najczęstsze zmiany skórne

W Polsce co roku tysiące osób dowiaduje się o chorobach skóry. Diagnoza czerniaka dotyka rocznie 2,5 tys. osób. Najczęstszymi zmianami skórnymi  powstającymi na skutek nieodpowiedniego korzystania ze słońca są:

  • przebarwienia: piegi, plamy soczewicowate,
  • stany przednowotworowe,
  • nowotwory skóry,
  • czerniak skóry.

Profilaktyczne badania i zabiegi na delikatnych zmianach zmniejszyłyby te wyniki. Na rynku farmaceutycznym są dostępne środki, którymi możemy zmniejszyć widoczność przebarwień, piegów czy blizn, jednak mają one ograniczone działanie. Na poważne dolegliwości pomóc może tylko lekarz, z którym należy spotkać się niezwłocznie po zauważeniu niepokojących zmian. Specjalista poleci nam odpowiednie leczenie i preparaty, które pomogą skórze wrócić do normalnego stanu.

Aby zniwelować zmiany skórne takie jak przebarwienia słoneczne czy piegi polecamy zabieg Dermamelan. Polega on na oczyszczeniu skóry i pozostawieniu na niej maseczki na ok. 6 godzin. Dalszym etapem jest regularne stosowanie kremu poleconego przez lekarza. Przebarwienia zostają zredukowane po ok. 30-60 dniach, a skóra zyskuje świeży i zdrowy wygląd.

Brązowa opalenizna to dla wielu ludzi duży walor estetyczny. Nie przesadzajmy jednak z nadmiarem słońca i pamiętajmy, że piękna skóra to zdrowa skóra!