Jak uniknąć przebarwień latem?

opalanie

08 lip Jak uniknąć przebarwień latem?

Piękna, słoneczna pogoda symbolizuje rozpoczęte lato. Nie dla wszystkich jest ono jednak powodem do radości. Dla niektórych oznacza powracający problem przebarwień, powstających pod wpływem niekorzystnego działania promieni słonecznych. Mogą one stać się przyczyną kompleksów i utraty pewności siebie. Podpowiadamy zatem, w jaki sposób skutecznie chronić skórę przed nieestetycznie wyglądającymi plamami na skórze.

piegiGłówną przyczyną pojawiania się przebarwień jest nierównomierne rozłożenie lub nadprodukcja barwnika skóry jakim jest melanina. Odpowiada ona za częściowe pochłanianie i rozpraszanie promieni słonecznych, stanowiąc naturalny filtr ochronny dla skóry. Przyczyną jego uszkodzenia może być wpływ hormonów, zmiany genetyczne, przebyte urazy, a w okresie wakacyjnym nadmierna ekspozycja skóry na światło słoneczne. Kiedy zostaje ona naruszona przez zbyt dużą dawkę promieni, dochodzi do nadprodukcji pigmentu i jego nieregularnego rozkładania. W miejscach tych powstają widoczne plamy, wyraźnie odróżniające się na tle zdrowej skóry.

Najczęściej osadzają się na twarzy, ramionach i dekolcie ze względu na ich częste eksponowanie latem. Problem przebarwień może dotknąć osoby w każdym wieku, które nie stosują należytej ochrony skóry przed słońcem lub od lat eksponują ciało na jego działanie. Przebarwienia mogą powstawać w głębszych warstwach tkanki łącznej lub na powierzchni naskórka – wśród nich wyróżnić można piegi, plamy soczewicowate oraz zmiany o podłożu hormonalnym, czyli ostudy.

Latem, kiedy skóra narażona jest na ekspozycję promieni słonecznych na skórze, wzrasta nasilenie występowania piegów i plam soczewicowatych. Pierwsze z nich dotykają najczęściej osób o jasnej karnacji i rudych włosach. Powodują powstawanie brązowo-żółtych plamek w okolicy twarzy i ramion. W okolicach tułowia mogą pojawiać się natomiast plamy soczewicowate, dotykające głównie ludzi w wieku średnim.

cremSkutecznym sposobem na zapobieganie ich powstawaniu jest stosowanie kremów z filtrem słonecznym dostosowanym do rodzaju skóry. U osób podatnych na powstawanie przebarwień najlepiej sprawdzi się także stosowanie kosmetyków chroniących skórę przed wpływem wolnych rodników, zawierających w swoim składzie witaminę E i A. W każdym przypadku warto ograniczyć także czas spędzany na słońcu, szczególnie w godzinach okołopołudniowych, kiedy jego działanie jest najsilniejsze.

Niestety sposoby te nie zawsze przynoszą oczekiwane rezultaty. Po słonecznych wakacjach skóra wymaga często odpowiedniej pielęgnacji, a często także leczenia. Jednym ze sposobów eliminowania przebarwień jest stosowanie preparatów wybielających zawierających w swoim składzie również substancje złuszczające. Należy do nich Dermamelan, stosowany przez lekarzy w gabinetach medycyny estetycznej. Jego działanie polega na redukcji przebarwień za pomocą specjalnej maseczki i kremu, który przywraca skórze naturalny koloryt i zdrowy, promienny wygląd. Aktywne składniki hamują nadmierną produkcję melaniny, kojąc skórę i pozostawiając ją gładką i zdrową.

Przebarwienia mogą stać się przyczyną chorób skóry, warto zatem chronić ją przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Stosowanie kosmetyków ochronnych sprawi, że problem uporczywych plam odejdzie w zapomnienie, a zakończenie sezonu letniego będzie jedynie czasem wspomnień i radości z wakacji pełnych przygód i rozsądnych kąpieli słonecznych.