Czy dzięki botoksowi można pozbyć się blizn?

blizna

15 lut Czy dzięki botoksowi można pozbyć się blizn?

Różnego rodzaju wypadki są nie tylko traumatycznym przeżyciem, ale wydarzeniem pozostawiającym niechciane pamiątki. Poza tymi w psychice zdarzają się też takie, które widać gołym okiem. Mowa o bliznach, które często stanowią kompleks – niezależnie od tego czy są bardzo widoczne, czy też nie. Pozbycie się ich jest możliwe dzięki nowoczesnym rozwiązaniom medycyny estetycznej. Jednym z nich jest powszechnie znany botoks.

Redukcja blizn

bliznyDzięki toksynie botulinowej można zmierzyć się z wieloma problemami urodowymi. Najbardziej znana jest z wypełniania zmarszczek czy powiększania ust, jednak okazuje się, że jej wszechstronne właściwości są pomocne również w redukcji blizn. Efekt zależy od głębokości znamienia, jednak znakomitą większość z nich da się zredukować. Należy podkreślić, że chodzi wyłącznie o zminimalizowanie widoczności niechcianej pamiątki, a nie jej całkowite usunięcie. Pozwala ono jednak na wyraźne zmniejszenie widoczności blizny, a w wielu przypadkach niemożliwe będzie dostrzeżenie jej “na pierwszy rzut oka”.

Dlaczego botoks?

Prof. David Sherris będący szefem Departamentu Otolaryngologii na Uniwersytecie w Buffalo, które przeprowadziło badanie na małej grupie respondentów potwierdza, że zastrzyki z botoksu odgrywają istotną rolę w szybszym gojeniu się ran, minimalizując tym samym ryzyko wystąpienia blizn. Tę wiedzę wykorzystano do komercjalizacji zabiegu usuwania ich z pomocą botoksu, dzięki czemu tysiące osób na całym świecie mogą cieszyć się pięknym wyglądem bez widocznych śladów. Podstawowym działaniem botulinotoksyny jest blokowanie impulsów nerwowych w określonych mięśniach, co finalnie przekłada się na ich rozluźnienie i unieruchomienie. Jeśli zaś chodzi o blizny, to kluczową rolą toksyny botulinowej jest rozerwanie zrostów, a dopiero później zablokowanie i rozluźnienie mięśni, co spłyca nieestetyczne znamię. Warto nadmienić, że w tym przypadku traktuje się go jako lek! Toksyna botulinowa ma szerokie zastosowanie medyczne – np. w neurologii i okulistyce – dlatego można uznać ją za bezpieczną metodę radzenia sobie z tym problemem.

Długie miesiące bez szpecących blizn

naciecieDzięki poddaniu się zabiegowi usuwania blizn przy użyciu botoksu, można znacząco zredukować ich widoczność. W niektórych przypadkach, gdy niechciane znamiona są niewielkie, można je całkowicie usunąć. Należy pamiętać, że każde wypłycenie blizny zmniejsza dyskomfort pacjenta i przywraca mu pewność siebie, toteż stosowanie tego zabiegu zaleca się wszystkim osobom borykającym się z tym problemem. Trzeba wiedzieć, że jej blokujące działanie nie będzie trwało wiecznie i z tego powodu zabiegi warto powtarzać co około 10 miesięcy. Jednorazowe efekty utrzymują się nawet do roku, a ich całkowite działanie widoczne jest po tygodniu od zabiegu. Ten odbywa się w znieczuleniu miejscowym i trwa około 20 minut, po upływie których można wrócić do wykonywania codziennych czynności.

Chociaż botoks kojarzy się głównie z wygładzaniem skóry twarzy, a jego używanie w tym obszarze jest powoli zastępowane przez inne metody, to wszechstronne zastosowanie tej substancji wciąż będzie pozycjonowało ją wysoko na listach nowatorskich rozwiązań medycznych. W przypadku redukowania blizn botoksem można mówić o nim jak o “leku na całe zło”, który skutecznie pozwala zapomnieć o niekomfortowym problemie.