Blizny potrądzikowe – czy można się ich pozbyć?

tradzik

18 lis Blizny potrądzikowe – czy można się ich pozbyć?

Z trądzikiem miało do czynienia wiele osób, większość w czasie okresu dojrzewania, część również w życiu dorosłym. Niestety, niektórym po tej przypadłości pozostaje coś więcej, niż przykre wspomnienia – blizny potrądzikowe. Jeżeli są one widoczne również na Twojej twarzy, z pewnością zastanawiasz się, czy można się ich pozbyć.

Jak powstają blizny potrądzikowe?

bliznyTen rodzaj blizn powstaje na skutek wystąpienia na skórze ponadprzeciętnie dużych wyprysków trądzikowych. Jeżeli już od pojawienia się pierwszych zmian stosuje się odpowiednio dobraną kurację dermatologiczną, nie powinno pozostać po nich śladu. Niestety, większość ludzi dotkniętych tym problemem nie przykłada do pielęgnacji aż tak dużej wagi, ponieważ świadomość niebezpieczeństwa powstania trwałych uszkodzeń jest znikoma. W konsekwencji, wypełnione płynem ropnym wypryski są samodzielnie wyciskane, zwykle bez zastosowania specjalistycznych środków do dezynfekcji. Nie ma gwarancji, że po takim traktowaniu przez dłuższy czas, skóra nadal będzie zasklepiała się poprawnie, więc trzeba być świadomym ryzyka powstania blizn.

Twarz z trądzikiem i po trądziku

Cera trądzikowa jest uznawana za szczególnie problematyczną i bywa, że nawet po znacznym złagodzeniu objawów, nadal da się rozpoznać, że osoba zmagała się wcześniej z takimi dolegliwościami. Dowodem są właśnie blizny, uwidaczniające się jako seria zagłębień o różnym stopniu rozległości i głębokości, zwykle na twarzy, choć w niektórych przypadkach także na szyi, dekolcie, plecach i ramionach. Trudno je uznać za estetyczne, dlatego warto zastanowić się nad podjęciem walki o przywrócenie skórze wcześniejszego stanu. Ważne, by nie decydować się na to jeszcze w czasie trwania trądziku, ponieważ wtedy to on jest głównym priorytetem do wyleczenia. Co więcej, niekiedy stosowanie peelingów, mezoterapii lub innych metod, może mieć negatywny wpływ na proces zanikania wyprysków.

Sprawdzone sposoby

maskaJak zwykle, łatwiej jest zapobiegać, niż leczyć, więc zamiast starać się usilnie pozbyć istniejących blizn, trzeba zacząć od codziennej pielęgnacji, która powstrzyma powstawanie kolejnych przykrych niespodzianek. Kiedy jednak przyjdzie pora na usuwanie, warto przyjrzeć się bliżej kilku sprawdzonym sposobom. Najlepiej podjąć decyzję dopiero po konsultacji z dermatologiem lub lekarzem medycyny estetycznej. Eksperci z pewnością doradzą jak najmniej inwazyjne metody, takie jak terapia preparatem Dermamelan, zwalczającym przebarwienia, blizny i plamy skórne. Polega ona na jednorazowym zastosowaniu kilkugodzinnej, intensywnej maseczki oraz utrwaleniu efektów poprzez używanie specjalistycznego kremu. Przy płytkich zagłębieniach, skuteczne są również peelingi wygładzające oraz mikrodermabrazja. Wiele osób, u których blizny potrądzikowe są bardzo widoczne, decyduje się na skalpel lub laser, jednak przed tak radykalnymi środkami można spróbować chociażby wypełnienia kwasem hialuronowym.

Po zapoznaniu się ze specyfiką blizn potrądzikowych i sposobami na przywrócenie skórze idealnej gładkości, z pewnością można stwierdzić, iż można się ich pozbyć. Wystarczy odwiedzić gabinet medycyny estetycznej i skonsultować swoją indywidualną sytuację z profesjonalistą, który dopasuje do danego przypadku odpowiedni sposób leczenia.