7 zasad prawidłowej pielęgnacji skóry

skora

30 cze 7 zasad prawidłowej pielęgnacji skóry

Wielu kobietom zmarszczki, wypryski i przebarwienia pojawiające się na skórze spędzają sen z powiek, wpływając na nastrój i poczucie własnej atrakcyjności. Czy zamiast szukać rozwiązań, kiedy problemy już się pojawią, nie lepiej zadbać o odpowiednią pielęgnację, która zapobiegnie pojawieniu się niechcianych oznak starzenia się skóry? Oto kilka zasad, których przestrzeganie pozwoli zachować zdrowie i piękno na dłużej.

wodaWoda Twoim przyjacielem

Odwodnienie wspomaga generowanie wolnych rodników, a także osłabia działanie enzymów – jedno i drugie spowalnia regenerację tkanek. Skóra przestaje wyglądać świeżo, traci na elastyczności, a niechciane zmiany pojawiają się znacznie szybciej. Picie dużej ilości wody jest niezbędną podstawą, ale nawilżanie od zewnątrz, za pomocą sprawdzonych środków, również bardzo korzystnie odbija się na wyglądzie.

Rozsądny makijaż

Istnieje opinia, że dla zachowania pięknej cery powinno się zrezygnować z makijażu. Jest w tym dużo racji, ponieważ warstwa make-up’u nie pozwala skórze oddychać i zatyka pory. Większość kobiet nie wyobraża sobie jednak wyjścia z domu bez wcześniejszego pomalowania się. Co zatem zrobić? Stosować wyłącznie kosmetyki dobrej jakości i nigdy nie zapominać o dokładnym demakijażu przed położeniem się do łóżka.

Na słońce zawsze z ochroną

Niestety, ale piękna pogoda nie ma dobrego wpływu na skórę – wręcz przeciwnie. Promieniowanie UV to jedna z podstawowych przyczyn przedwczesnego starzenia. Kremy z odpowiednimi filtrami powinno się stosować nie tylko podczas wizyty na plaży, ale też każdego słonecznego dnia.

czyszczenieUsuń to, co niepotrzebne

Niezliczone ilości komórek umierają każdego dnia i jest to jak najbardziej naturalne zjawisko. Gorzej, że przez to pory się zatykają, a cera nabiera nierównomiernego kolorytu. Receptą są różnego rodzaju peelingi, które złuszczają naskórek, przywracając jej gładkość i promienność.

 

Patrz, czego dotykasz

Pot, brud, a przede wszystkim bakterie – gromadzą się na przedmiotach codziennego użytku i podrażniają skórę w najmniej spodziewanych momentach. Żeby to ograniczyć, warto często zmieniać pościel, używać osobnych ręczników do twarzy i regularnie czyścić wszystko, co ma styczność z cerą. Do tej grupy na pewno należy telefon komórkowy, a niewiele osób dba o jego stan higieniczny.

dietaChcesz być piękna, musisz jeść

Dieta ma ogromny wpływ na kondycję skóry. Niezbędne jest dostarczanie organizmowi kwasów omega-3, dzięki którym zwiększa się jego odporność na czynniki zewnętrzne. Ich dobrym źródłem są ryby i orzechy. Do tego pomocne są naturalne antyoksydanty, czyli chociażby owoce z witaminą C i kakao. Istotne jest również dostarczanie cynku i krzemu, które mogą pochodzić z fasoli, ostryg, sezamu oraz otrębów i brązowego ryżu.

Zero używek

Aż trudno uwierzyć, jak wiele wysiłku potrafi zniweczyć palenie papierosów lub picie alkoholu. To pierwsze przyspiesza pojawienie się zmarszczek i pogarsza koloryt cery, drugie pobudza pojawianie się zmian trądzikowych i stanów zapalnych. Oczywiście nie musi to oznaczać całkowitej abstynencji, ale umiar koniecznie trzeba zachowywać.

Piękna skóra, którą da się utrzymać dzięki stosowaniu się do powyższych zasad, może być chlubą każdej kobiety. Nie tylko świadczy o zdrowym organizmie, poprawia również samoocenę i komfort psychiczny.