Kiedy wystawiać się na słońce?

04 sie Kiedy wystawiać się na słońce?

Wielu Polaków najbardziej lubi lato za słoneczną pogodę i możliwość opalania się. Zbyt długie i częste kąpiele słoneczne mogą być jednak bardzo niebezpieczne dla zdrowia, dlatego też należy przestrzegać zasad dotyczących ich bezpieczeństwa.

Jak długo mogę się opalać?

Szerokie grono plażowiczów ma w zwyczaju długo “wylegiwać się” na słońcu, niestety jednak nawyk ten jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia i może nieść za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Skóra wystawiona przez długi czas na promieniowanie słoneczne jest bowiem szczególnie narażona na powstawanie bardzo groźnych zmian, które mogą w negatywny sposób wpłynąć na stan naszego zdrowia. Z tego względu tak ważne jest, aby przestrzegać zasad rozsądnego opalania się i nie przekraczać czasu, który możemy spędzić na słońcu. Kwestia tego jak długo możemy zażywać kąpieli słonecznych jest zależna od typu naszej karnacji – ogólna zasada jest taka, że im ciemniejszą skórę mamy, tym więcej możemy cieszyć się urokami wakacyjnej pogody. Bardzo bladym osobom zaleca się, aby przebywać na słońcu tylko przez 30 – 60 minut, kiedy indeks promieniowania (określający jego intensywność) kształtuje się na poziomie 5 – 6 i przez 20 – 30 minut, gdy wskaźnik ten wynosi 7. Osoby posiadające “przeciętną” karnację mogą opalać się przez 1 – 2 godziny przy indeksie 5 – 6 i 30 – 60 minut, gdy przekracza on 7. Warto podkreślić, że równie ważnym aspektem są godziny, w których wystawiamy się na działanie słońca – nie powinno opalać się w godzinach 11 – 15, ponieważ wtedy promieniowanie jest najbardziej intensywne.

Pamiętaj o filtrze!

krem z filtremAplikacja preparatu z filtrem SPF jest jedną z podstawowych zasad bezpiecznego opalania się. Wiele osób popełnia jednak poważny błąd, nakładając go dopiero po przybyciu na plaże lub inne miejsce, w którym planujemy wypocząć. Filtr przeciwsłoneczny należy nałożyć około pół godziny przed wyjściem, musi on również dobrze wchłonąć się w skórę, aby zapewnić jej prawidłową ochronę. Warto także pamiętać, żeby nakładać kolejne warstwy specyfiku co około dwie godziny, ponieważ ze względu na kontakt z piaskiem i ręcznikiem kąpielowym regularnie “ściera się” on z naszego ciała. Bardziej wrażliwe miejsca takie jak ramiona, nos czy uszy należy smarować jeszcze częściej.

Jeżeli pływasz w wodzie

Nie ma nic bardziej przyjemnego niż kojąca kąpiel w jeziorze lub basenie podczas upalnego lata. Woda jednak intensyfikuje działanie promieniowania słonecznego, dlatego też pluskanie się w niej wymaga podjęcia szczególnych kroków w celu ochrony skóry przed tego negatywnymi konsekwencjami. Pierwszym i najważniejszym z nich jest kupno filtra przeciwsłonecznego, który jest wodoodporny. Dzięki takim właściwościom nie zmyje się on pod wpływem wody i tym samym pomoże nam uniknąć oparzeń posłonecznych. Po wyjściu z wody należy również dokładnie wytrzeć się ręcznikiem, a nie czekać, aż wysuszymy się w naturalny sposób. Krople wody obecne na ciele dodatkowo skupiają bowiem promienie słońca, co może prowadzić do powstawania bolesnych poparzeń.

Opalanie się jest bardzo przyjemne i może pomóc nam osiągnąć atrakcyjny wygląd. Należy jednak pamiętać, że promieniowanie słoneczne ma również negatywne działanie i w związku z tym trzeba bezdyskusyjnie przestrzegać zasad bezpieczeństwa zażywania kąpieli słonecznych.