Zimowa pielęgnacja skóry

zima

20 sty Zimowa pielęgnacja skóry

Zimową skóra jest szczególnie podatna na działanie szkodliwych czynników ze względu na ciągłą zmianę temperatur. Z jednej strony śnieg i mroźny wiatr, a z drugiej ciepłe powietrze z ogrzewanych pomieszczeń naruszają naturalną barierę ochronną naskórka i sprawiają, że staje się on bardziej skłonny do łuszczenia i przesuszania. Zimą skóra traci wilgoć dwa razy szybciej niż latem, dlatego warto zadbać o odpowiednią jej pielęgnację i nawilżenie.

Kluczowym elementem pielęgnacji cery jest jej oczyszczanie, do którego najlepiej używać preparatów bezalkoholowych. Te z alkoholem mają silne działanie wysuszające sprawiając, że skóra staje się bardziej podatna na podrażnienia i działanie czynników atmosferycznych. Warto sięgać po preparaty z neutralnym pH, dzięki czemu naskórek będzie w stanie szybciej się odnawiać i regenerować, a brud, kurz i nadmiar sebum zostaną w skuteczny sposób usunięte. Alternatywą dla peelingów i środków zawierających substancje wysuszające są naturalne olejki oraz mleczka kosmetyczne.

kremDrugim krokiem, jednak nie mniej ważnym, w pielęgnacji jest nawilżanie. Zimą zniszczeniu ulega przede wszystkim płaszcz lipidowy skóry. Wybierając kosmetyki należy je dostosować do odpowiedniej pory roku i rodzaju cery. Ważnym składnikiem kremu powinny być preparaty pomagające utrzymać wodę w organizmie, do których należą kwas hialuronowy, gliceryna oraz kwasy tłuszczowe. Zadbają one o ochronę warstwy rogowej naskórka i płaszcza hydrolipidowego. Pożądanymi składnikami kremów będą także witaminy A i E, olej arganowy i wyciąg z zielonej herbaty, zapobiegające tworzeniu wolnych rodników, a także wyciągi z aloesu i rumianku, które złagodzą powstałe podrażnienia. Dbając o odpowiednie nawilżenie skóry twarzy warto zatroszczyć się także o delikatną skórę wokół oczu, która o tej porze roku jest szczególnie narażona na podrażnienia. Istotą pielęgnacji jest także aplikowanie odżywczych kremów na noc, ponieważ o tej porze regeneracja przebiega najszybciej i jest najskuteczniejsza. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że koniecznością jest także używanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Mimo mniejszego nasłonecznienia w ciągu dnia zagrożenie o tej porze roku jest wysokie, ponieważ promienie odbijające się od śniegu mają silniejsze działanie. W codziennej pielęgnacji warto sięgnąć po kosmetyki, których współczynnik ochronny wynosi minimum 20 SPF.

Pielęgnacja skóry nie musi odbywać się tylko od zewnątrz. Składniki odżywcze mogą być również przyjmowane z pożywieniem. Zimową dietę warto wzbogacić o witaminy A C i E, które poprawią nawilżenie i sprężystość skóry, zapobiegając tworzeniu zmarszczek. Odżywcze właściwości dla skóry mają także kwasy tłuszczowe, wspomagające jej regenerację oraz witamina D, regulująca cykl odnowy biologicznej naskórka. Naturalne nawilżenie wspomaga wypijanie dużej ilości wody, która nawadnia organizm i sprawia, że skóra jest napięta i elastyczna. Niewskazane jest picie napojów alkoholowych, które powodują jej utratę z organizmu.

Choć niskie temperatury nie wpływają pozytywnie na kondycję skóry, to właśnie w tym okresie najlepiej jest wykonywać zabiegi medycyny estetycznej. Zimą warto szczególnie wykonać zabiegi odżywcze na skórę, które sprawią, że wiosną skóra będzie wyglądać pięknie i promiennie. Jednym z nich jest mezoterapia, dzięki której zredukowane zostaną przebarwienia słoneczne, zasinienia pod oczami oraz drobne zmarszczki, a skóra stanie się głęboko nawilżona. Problem wiotkiej i przesuszonej skóry z pewnością stanie się wspomnieniem.

Zimą skóra wymaga poświęcenia jej większej ilości czasu. Niezbędne jest jej nawilżanie, zarówno od środka, jak i od zewnątrz. Dobrym pomysłem jest także poddanie się zabiegom, mającym na celu rewitalizację skóry i jej ochronę przed szkodliwymi czynnikami. Odpowiednia pielęgnacja pozwoli cieszyć się sprężystą i zdrową skórą na dłużej.