Przesilenie jesienne a wzmożone wypadanie włosów

wypadanie włosów jesienią

26 lis Przesilenie jesienne a wzmożone wypadanie włosów

Mimo, że wypadanie włosów jest naturalnym procesem, bo codziennie wypada nam około 50 włosów, podczas przesilenia jesiennego liczba ta może zwiększyć się nawet do 100. Prowadzi to czasem nawet do frustracji, gdyż jeszcze niedawno, latem, nasza skóra była piękna, odżywiona, a włosy mocne i lśniące.

Dlaczego jesienią wypada więcej włosów?

Jesień jest nie tylko okresem przejściowym w roku kalendarzowym, ale także w naszym organizmie. Tak naprawdę główną przyczyną wypadania włosów o tej porze są szalejące hormony. Estrogen, w związku z intensywnym oddziaływaniem słońca, latem jest wytwarzany w dużych ilościach, więc czujemy przypływ sił witalnych, a nasze włosy oraz skóra są w doskonałej kondycji, podczas gdy jesienią i zimą następuje proces odwrotny. Obniża się zatem wydzielanie przez organizm tego hormonu, co powoduje znaczne osłabienie włosów. Kolejnym czynnikiem wpływającym na ich nadmierne wypadanie jest niezaprzeczalnie stres, spotęgowany ze względu na nagłe obniżenie się temperatury, rzadziej pojawiające się słońce oraz krótsze dni. Jednocześnie stajemy się bardziej senni, obniża się w naszym organizmie poziom witaminy D3, a jej brak skutkuje często znacznym pogorszeniem naszego samopoczucia. Poza tym, stres doprowadza do wzrostu poziomu kortyzolu w naszej krwi, a co za tym idzie potęguje proces wypadania włosów. Nie tylko hormony mogą być źródłem problemu, ponieważ zmiana pory roku również negatywnie wpływają na stan naszego ciała. Pojawiający się zimny wiatr, wilgoć, a także niedostatecznie odżywiona skóra głowy, mogą skutkować znacznie słabszą kondycją cebulek włosów.

zdrowa dietaSposoby na wypadanie włosów

Najważniejszym aspektem pielęgnacji naszego ciała jest dieta, gdyż to brak poszczególnych składników odżywczych najczęściej doprowadza do pogorszenia się stanu skóry i włosów. Na początku warto uzupełnić niedobory żelaza, cynku i witaminy A, czyli wprowadzić do diety oliwę z oliwek, pestki słonecznika lub dyni, oliwki, a także zadbać o spożywanie przynajmniej dwa razy w tygodniu tłustych ryb, które są bogate w kwasy omega-3 i 6. Nie zapominajmy także o jedzeniu warzyw i owoców, ponieważ mają one w sobie wiele mnóstwo minerałów, jak również są źródłem wcześniej wspomnianego żelaza. Na naszym talerzu nie powinno zatem zabraknąć szpinaku, natki pietruszki, brokułów, brukselki, soczewicy bądź ciecierzycy. Jednakże dostęp do dóbr natury w trakcie jesieni jest ograniczony, dobrze więc zadbać o suplementację odpowiednich witamin. Kolejnym krokiem w zapobieganiu nadmiernemu wypadaniu włosów jest ich prawidłowa pielęgnacja. Często wybieramy szampony i odżywki, które posiadają wiele sztucznych składników, dlatego warto wyposażyć się w te o bardziej naturalnym składzie, opartym na przykład na ziołach. Poza tym, równie istotne jest dobranie szamponu do skóry głowy, ponieważ inne wymagania cechują suchą, mieszaną oraz przetłuszczającą się. Odżywki natomiast używamy w zależności od potrzeb naszych włosów, a co za tym idzie, efektów, jakich oczekujemy od preparatu. Niektóre kobiety stawiają zatem na produkty o właściwościach regenerujących, wzmacniających, a inne szukają tych, które nadadzą włosom blasku. Nakładanie olejków na skórę głowy na godzinę przed snem również wysoce ją odżywi. Szczególnie efektywne są oleje z rozmarynu, łopianu, kokosa, pokrzywy, rumianku czy skrzypu polnego, z którego napar równie korzystnie wpłynie na nasz organizm. Co istotne, warto ograniczyć użycie suszarki, lokówki, prostownicy i innych sprzętów, które mogą mechanicznie niszczyć włosy. Poza tym, czas niskich temperatur wymaga noszenia czapki w celu ograniczenia ekspozycji głowy na zimno oraz wiatr.

Chociaż jesień nie ma dla naszych włosów litości, istnieją sposoby, aby z ich wypadaniem skutecznie sobie radzić. Odpowiednie nawilżenie włosów i dbanie o dietę z pewnością pozytywnie wpłynie na nasz organizm oraz na samopoczucie.