Przebarwienia na skórze – jak się ich pozbyć

przebrwienia

08 sty Przebarwienia na skórze – jak się ich pozbyć

Przebarwienia na skórze to niezwykle pospolity problem, którego jednak dość trudno się pozbyć lub schować nawet pod makijażem. Istnieje wiele czynników, które wpływają na powstawanie nieestetycznych plam. Wiele osób zadaje sobie zatem pytanie – czy można się ich pozbyć?

Przebarwienia na skórze – jak powstają

Przebarwienia na skórze powstają poprzez nieprawidłowe gromadzenie się melaniny, a staje się to wtedy, kiedy wytwarzające ją komórki, czyli melanocyty niewłaściwe funkcjonują. Plamki te mogą przybierać różne formy, od małych piegów, powstałych ze względu na nierównomierne rozmieszczenie barwnika, do ostudy, rozległych przebarwień o żółtobrunatnej barwie. Istnieje wiele przyczyn odpowiedzialnych za to niepożądane zjawisko na naszym ciele. Nadmierna pigmentacja ma miejsce chociażby, gdy mamy do czynienia z zaburzeniem gospodarki hormonalnej organizmu, stąd często z plamami zmagają się kobiety biorące leki antykoncepcyjne, będące w ciąży lub przechodzące menopauzę. Także choroby tarczycy, nadnerczy albo jajników mogą doprowadzić do powstawania wybarwień. Długotrwała ekspozycja na słońce bez zastosowania odpowiedniej ochrony również może wpłynąć na rozwój przebarwień na naszej skórze, a poza tym warto uważać na kosmetyki powodujące nadwrażliwość na oddziaływanie promieni słonecznych takich jak niektóre perfumy czy nawet wyciągi roślinne. Szczególnie wśród młodych osób nadmierna pigmentacja spowodowana jest występowaniem trądziku, to znaczy powstaniem czerwonych przebarwień w miejscu mechanicznie usuwanych niedoskonałości.

cytryna na przebarwieniaJak pozbyć się przebarwień?

W naturze istnieje wiele roślin, które posiadają właściwości wybielające jak na przykład ekstrakt z krwawnika, cytryny, pietruszki, zielonej herbaty, kawy. Poza tym, bardzo doceniany w tej dziedzinie jest wyciąg z brzozy, zawierający skuteczny związek chemiczny – betulinę. Możemy tym samym wprowadzić do swojej codziennej pielęgnacji produkty wykonane na bazie naturalnych składników – na przykład przemywać twarz tonikiem z cytryny dwa razy dziennie bądź stworzyć z niej i startego ogórka maskę rozjaśniająco-nawilżającą. Efektywne w usuwaniu przebarwień okażą się także witamina A i C. Pierwsza, inaczej retinol, reguluje proces melanogenezy, czyli jednocześnie zapobiega powstawaniu plam, a także, po regularnym stosowaniu, wyrównuje rozłożenie melaniny w skórze. Druga witamina jest natomiast skuteczna szczególnie w przypadku zbyt dużej pigmentacji spowodowanej nadmiernym oddziaływaniem promieni słonecznych. Obecnie, pojawiły się także dwa zabiegi, które mogą pomóc w walce z przebarwieniami, a mianowicie krioterapia, gdzie plamy są mrożone ciekłym azotem, mezoterapia, podczas której nasza skóra wchłania efektywne środki lecznicze, i laseroterapia, usuwająca plamki wiązką światła. Ważnym aspektem w procesie likwidowania przebarwień stało się także stosowanie dermokosmetyków zawierających chociażby witaminę E, przyspieszającą regenerację naskórka. Ponadto, pamiętajmy o stosowaniu kremu z filtrem UV podczas ekspozycji na słońce.

Przebarwienia często przyczyniają się do obniżenia poziomu naszej samooceny i wymagają nakładania grubej warstwy makijażu. Nie jest to jednak problem permanentny, gdyż dzięki odpowiednim produktom możemy się pozbyć się widocznych skutków zaburzeń pigmentacyjnych.