Nadpotliwość – wstydliwy problem

Nadpotliwosc

28 sie Nadpotliwość – wstydliwy problem

Nadmierne wydzielanie potu w upalne dni to nic niepokojącego. Słońce rozgrzewa ciało, które poprzez parowanie zostaje schłodzone. Jeżeli jednak na dworze jest zimno, a gruczoły potowe dalej intensywnie pracują, warto zgłosić się do lekarza specjalisty. Jest to problem, którego nie warto ignorować. Jednak czym w ogóle jest nadpotliwość, jak ją rozpoznać, co jest przyczyną i przede wszystkim jak ją leczyć?

nadmierne pocenieNadpotliwość, inaczej hiberhydroza, jest to naturalny proces organizmu, który polega na wydzielaniu nadmiernej ilości ciepła poprzez gruczoły potowe. Chroni to ciało człowieka przed osiągnięciem zbyt wysokiej temperatury i przegrzaniem. Każdy człowiek się poci, jednak każdy z innym natężeniem. U jednych gruczoły pracują bardziej intensywnie. Problem ten może mieć charakter pierwotny i wtórny. Pierwszy z nich, nazywany także potliwością idiomatyczną, angażuje do działania korę obręczy, czyli część mózgu odpowiedzialną za stan emocjonalnym. Wtedy człowiek poci się mocniej w sytuacjach stresujących. Kolejny rodzaj jest przyczyną nieprawidłowego funkcjonowania procesów termoregulacyjnych. Nadmierna potliwość to poważny problem wielu osób. Często powoduje dyskomfort, uczucie frustracji, utratę pewności siebie. Zmusza także do mycia się i przebierania ubrań kilka razy dziennie. Poważnym skutkiem, który dotyka niektórych jest także wykluczenie społeczne.

Nieudogodnienie to może być spowodowane niektórymi chorobami. Nadpotliwość może wynikać z nieprawidłowego poziomu cukru we krwi. Niedobór glukozy spowodowany nadmiernym spożywaniem kawy, długotrwałym stresem czy intensywnym odchudzaniem powoduje, że człowiek poci się mocniej. Także choroby nowotworowe mają wpływ na nadmierne wydzielanie potu. Szczególnie oddziałują na to zmiany w układzie chłonnym, czyli chłoniaki. Także kłopoty z nerkami, wątrobą czy grypa wpływa na zwiększoną potliwość. Problem ten może mieć także podłoże hormonalne. Intensywna praca gruczołów jest pierwszą oznaką menopauzy. Po porodzie organizm także wydziela więcej płynów niż powinien, a wynika to z ich nadmiaru. Osoby chorujące na nadczynność tarczycy także powinny udać się do lekarza, aby ustalić poziom hormonów w tarczycy. Szybkie wydzielanie potu może także być spowodowane przekazanymi genami.

goracoNadpotliwość można leczyć naturalnymi sposobami, niestety na efekty trzeba czekać długo. Do naturalnych sposobów, które można stosować samodzielnie w domu, można zaliczyć na przykład: wsypywanie kwasu bornego do skarpet, kąpiele dłoni i stóp w naparze z dębu, brzozy, liści orzecha włoskiego czy szałwii, jak również picie naparu z szałwii i z ziół. Aby osiągnąć natychmiastowy rezultaty najlepiej wybrać się do gabinetu medycyny estetycznej i przeprowadzić zabieg, który zniweluje ten problem. Trwa on jedynie 30 minut, a efekty widać już nawet po 24 godzinach i utrzymuje się do 12 miesięcy. Lekarz za pomocą cienkiej igły wprowadza w miejsca narażone na nadmierną potliwość botox, którego już niewielka ilość ogranicza wydzielanie potu.

Jeżeli wydzielanie potu staje się problematyczne, należy udać się do lekarza, który zdiagnozuje problem. Jest wiele sposobów na walkę z nadpotliwością. Jednak osoby, które oczekują efektów szybciej powinny skorzystać zabiegu w profesjonalnej klinice medycyny estetycznej.