Jak przygotować się do pierwszej wizyty w gabinecie medycyny estetycznej?

wizyta

08 lut Jak przygotować się do pierwszej wizyty w gabinecie medycyny estetycznej?

Po podjęciu decyzji o udaniu się do specjalisty warto poświęcić trochę czasu na dokładne przygotowanie się do pierwszej wizyty. Analiza własnego stanu zdrowia oraz uważne zapoznanie się z ofertą kliniki medycyny estetycznej pozwoli w sposób odpowiedzialny i przemyślany odpowiedzieć na pytania, które w trakcie wywiadu przed zabiegiem zada nam lekarz. Ponadto pozwoli zaoszczędzić czas i sprawi, że podczas wizyty będziemy czuć się komfortowo i pewnie. Co zatem należy mieć na uwadze zanim znajdziemy się już w gabinecie?

konsultacjaPodczas pierwszej konsultacji krok po kroku omawiane są wszystkie elementy, które pacjent chciałby zmienić w swoim wyglądzie. Wspólnie z lekarzem poszukuje się mocnych oraz słabych stron i analizuje możliwości różnych technik zabiegowych. Kluczem do prawidłowego doboru stosowanych metod jest takie dostosowanie ich do indywidualnych cech pacjenta, aby ich rezultat był możliwie jak najbardziej naturalny. Celem medycyny estetycznej jest wizualne odmłodzenie, upiększenie i leczenie defektów estetycznych, a nie wykreowanie na siłę wizerunku innej osoby. Dokładne przeanalizowanie swoich oczekiwań i efektu, jaki pragniemy osiągnąć jest podstawą całego procesu. Ułatwi to komunikację z lekarzem i dokładne opisanie problemów, jakich chcemy się pozbyć. Na wizytę dobrze jest zabrać ze sobą zdjęcia, które ułatwią analizę zmian, jakie zaszły w naszej skórze oraz owalu twarzy. Jest to szczególnie ważne u pacjentek, którym zależy na powrocie do wyglądu sprzed lat.

Wstępna konsultacja ma na celu zanalizowanie skóry nie tylko w obszarze estetyki, ale także ogólnego stanu jej zdrowia. Sprawdzane jest nawilżenie, elastyczność, unaczynienie, wielkość porów oraz istnienie wszelkich niepokojących zmian. Aby możliwa była maksymalnie dokładna diagnoza konieczne jest wykonanie starannego demakijażu przed konsultacją. Omówienie prawidłowego postępowania w odpowiedzi na istniejące defekty skórne i oczekiwania pacjentki jest bazą do sformułowania propozycji planu zabiegowego dostosowanego do konkretnych potrzeb. Dobrze przemyślany cykl wynikających z siebie poszczególnych zabiegów jest gwarancją optymalnego efektu całej terapii.

rozmowaKolejnym krokiem, który wymaga wcześniejszego przygotowania się jest wywiad zdrowotny, który lekarz medycyny estetycznej przeprowadza, aby wykluczyć ryzyko niepożądanych efektów ubocznych danego zabiegu. Jest to etap szczególnie ważny dla bezpieczeństwa pacjenta. Konieczne jest, aby jak najbardziej precyzyjnie móc odpowiedzieć na pytania odnośnie np. przewlekłych chorób, alergii, dotychczasowego leczenia, przebytych zabiegów i stosowanych środków farmaceutycznych. Najlepiej spisać na kartce wszystkie przyjmowane ostatnio preparaty takie, jak leki, suplementy diety czy tabletki hormonalne wraz z dawkami. Dla lekarza medycyny estetycznej jest to kluczowa informacja w planowaniu poszczególnych form terapii, gdyż niektóre środki wpływają na powstawanie komplikacji i powikłań po zabiegu. Celem pierwszej wizyty jest także wykluczenie podstawowych przeciwwskazań do zabiegów. Są wśród nich m.in. okres ciąży i laktacji, zaostrzone choroby autoimmunologiczne, aktywna choroba nowotworowa, infekcje bakteryjne, grzybicze, wirusowe, skłonność do powstawania bliznowców lub nawet opryszczka i inne stany zapalne skóry.

Często zdarza się, że podczas wstępnej konsultacji zapomnimy uściślić nurtującą nas wcześniej kwestię. Jeśli już przed wizytą pojawiają się pytania tyczące się danego zabiegu warto je zanotować, aby niczego później nie pominąć. Dobre przygotowanie się do rozmowy z lekarzem medycyny estetycznej sprawi, że czas wizyty zostanie wykorzystany do maksimum, a planowane zabiegi będą maksymalnie efektywne i bezpieczne.