Jak dbać o skórę latem?

dbanie o skórę latem

17 cze Jak dbać o skórę latem?

Lato to szczególny okres dla naszej skóry – wysokie temperatury i ładna pogoda sprawiają że chętnie spędzamy czas na zewnątrz. Niestety, długotrwała ekspozycja może być szkodliwa, dlatego w najgorętszym okresie w roku należy szczególną wagę przyłożyć do ochrony cery. Sprawdź, jak dbać o skórę latem.

Co grozi skórze latem

Silne, letnie słońce potrafi być naprawdę niebezpieczne dla skóry. Za to negatywne działanie trzeba winić przede wszystkim dwa rodzaje promieni:

  • UVA wnikają w głąb skóry i nie sprawiają bólu. Powodują zaburzenia pigmentacji, przyspieszają procesy starzenia się, rozbijają wiązania kolagenowe, a u niektórych osób odpowiadają też za alergię nazywaną potocznie “uczuleniem na słońce”.
  • UVB to promieniowanie, które powoduje brązowienie się skóry, a przyjęte w zbyt dużych ilościach może skutkować wystąpieniem oparzeń.

Promienie UV mogą wywoływać też mutacje w materiale genetycznym komórek ciała – zmiany te bywają przyczyną powstawania nowotworów. Jednak ochrona skóry przed latem to nie tylko unikanie słońca – nie można zapominać też o ryzyku jej przesuszenia w wyniku działania klimatyzacji.

Przeciwsłoneczna ochrona skóry latem

Aby ograniczyć szkodliwy wpływ promieni słonecznych, koniecznością jest stosowanie filtrów – powinno nakładać się je zarówno latem, jak i zimą. Wysokość blokera należy dostosować do swojego fototypu, czyli prościej mówiąc rodzaju cery. Wyróżnia się sześć fototypów, lecz na naszej szerokości geograficznej znacząco przeważają cztery z nich:

  • Fototyp I celtycki – bardzo jasna karnacja, włosy rude lub jasny blond, piegi i jasne oczy. Opala się na czerwono. Zalecany filtry z SPF większym niż 60.
  • Fototyp II północnoeuropejski – jasna karnacja, włosy jasny lub ciemny blond, możliwe piegi, oczy niebieskie, zielone lub szare. Opala się powoli, ale nie wykazuje tendencji do oparzeń. Wskazany filtr z SPF 30-50.
  • Fototyp III środkowoeuropejski – karnacja lekko śniada, oliwkowa, włosy od ciemnego blondu po brąz, możliwe piegi, oczy brązowe, piwne, szare lub niebieskie. Opala  się szybko, nie ma skłonności do oparzeń słonecznych. Wskazana średnia ochrona – SPF 15-30.
  • Fototyp IV południowoeuropejski – ciemna karnacja, możliwe pieprzyki, włosy bardzo ciemny blond, brązowe, a nawet czarne, ciemne oczy. Opala się szybko i mocno, oparzenia zdarzają się bardzo rzadko. Zalecany SPF od 6 do 15.

Nakładając krem z filtrem trzeba być bardzo dokładnym, tak aby jego warstwa przykryła całe ciało. W przeciwnym wypadku może dojść do poparzenia słonecznego. Jak pielęgnować wtedy skórę? Najlepiej użyć łagodzących pianek i mleczek, świetnie sprawdzą się te z wysoką zawartością pantenolu. Podrażnionego fragmentu skóry nie powinno się też narażać na dalsze działanie promieni słonecznych.

Pielęgnacja skóry latem

skóra z cellulitemOprócz ochrony, równie ważna jest pielęgnacja skóry latem – nie ma chyba kobiety, która nie chciałaby osiągnąć efektu jędrnej, zdrowej, muśniętej słońcem cery. W dążeniu do takiego wyglądu najważniejsze jest odpowiednie nawodnienie organizmu, należy więc pić jak najwięcej wody. Dwa litry dziennie to absolutne minimum! Dzięki temu, skóra nabierze naturalnego blasku, a także będzie bardziej sprężysta. Ale co jeśli wciąż widoczny jest cellulit? Wtedy warto zadbać o skórę również od zewnątrz i wykonać gruboziarnisty peeling kawowy, który pobudzi pracę naczyń krwionośnych i pomoże rozłożyć komórki tłuszczowe. Dla lepszych efektów może skorzystać też z profesjonalnych zabiegów redukujących cellulit. W ich trakcie pod skórę wprowadzany jest preparat, który przyspiesza zanikanie skórki pomarańczowej. Dodatkowym plusem jest zmniejszenie objętości fragmentów ciała, które zostały poddane działaniu preparatu.

Kiedy temperatura za oknem przekracza 30 stopni Celsjusza, nic nie przynosi takiej ulgi jak zamiana niewygodnych jeansów na zwiewną sukienkę lub krótkie szorty. Żeby dobrze czuć się w takim wydaniu, warto skupić się na letniej pielęgnacji skóry i zadbać o to, żeby nie tylko wyglądała dobrze, ale też była bezpieczna.