Czego powinna unikać skóra wrażliwa?

skóra wrażliwa

15 sty Czego powinna unikać skóra wrażliwa?

Wyróżniamy trzy typy skóry: suchą, tłustą i mieszaną. Niezależnie od tego, który z nich posiadasz możesz stać się posiadaczką, dodatkowo cery wrażliwej. Skłonności do podrażnienia są często zapisane w genach, nie oznacza to jednak, że wykluczając ten czynnik, można z całą pewnością odrzucić możliwość wystąpienia takiego problemu w swoim przypadku.

Mycie

Sprawców niechcianego oddziaływania na skórę może być wielu. Chcąc sprawdzić co powoduje podrażnienie Twojej skóry, zacznij od początkowych kroków pielęgnacji, czyli od oczyszczania. Wrażliwa cera źle reaguje zarówno na preparaty mocno kwaśne, jak i skrajnie zasadowe. Najlepszym ph dla wrażliwców jest to zbliżone do neutralnego ok. 5,5. Zwróć szczególną uwagę na oznaczenia znajdujące się na opakowaniu, zwykle można łatwo odnaleźć informacje o wysokości wskaźnika. Istotna jest również temperatura wody, delikatna skóra nie przepada za zbyt gorącymi kąpielami. Dlatego strumień prysznica nie powinien przekroczyć 37 stopni. Stosując się do tego zalecenia szybko zobaczysz różnicę w kondycji swoich naczynek, pękają one zwykle po zetknięciu ze zbyt wysoką temperaturą. Takie same zasady dotyczą delikatnego skalpu, jeżeli myjesz włosy codziennie powinnaś szczególnie zwrócić uwagę na to czym i jak je pielęgnujesz. Po pierwsze jeszcze mocniej zmniejsz temperaturę, zamkniesz łuski włosa, dzięki czemu fryzura będzie odporniejsza na pozostałe zabiegi. Po drugie odpowiedni szampon, unikaj SLSów, mocno wysuszają i podrażniają skórę głowy. Jeżeli natomiast walczysz z cienkimi słabymi włosami lub z ich wypadaniem to lepiej oddaj się w ręce specjalistów, tak aby nie pogorszyć kondycji skóry głowy.

Kosmetyki

wrażliwa ceraKiedy już skończysz brać prysznic lub wyjdziesz z wanny pamiętaj o właściwym osuszeniu ciała. Nie ma nic gorszego niż szorowanie suchym ręcznikiem mokrego naskórka – podrażnienia murowane. Zamiast tego delikatnie przykładaj materiał, w celu odsączenia cieczy. Gdy jesteś jeszcze w wilgotnej łazience, zaraz po odłożeniu ręcznika sięgnij po zwykłą oliwkę dla dzieci – zatrzyma wodę w wierzchnich komórkach skóry, zapewniając jej odpowiedni poziom nawilżenia. Nie stosuj kosmetyków z silnymi składnikami aktywnymi takimi jak: retinol, kwasy AHA i alkohol. Chcąc ich unikać, nie ma rady, powinnaś nauczyć się czytać składy kupowanych produktów. Znając je i sporządzając odpowiednie listy, szybko zorientujesz się co Cię podrażnia. Innym czynnikiem, pod względem czysto mechanicznym mogą być peelingi, zwłaszcza te zawierające plastikowe drobinki, które nie rozpuszczają się pod wpływem wody. Dla delikatnej skóry zdecydowanie lepsze będą produkty o działaniu enzymatycznym, stosowane raz w tygodniu. Przy stosowaniu nowych kosmetyków pamiętaj, aby najpierw przetestować je na małym fragmencie ciała, w ten sposób sprawdzisz czy specyfik nie działa negatywnie na Twoją skórę.

Dbaj od środka

Kondycja i zdrowie cery zależą w dużej mierze od tego jak się odżywiasz. W diecie powinny się znaleźć wszystkie składniki odżywcze, by zapewnić jej zdrowy, młody wygląd. W okresie zimowym nie łatwo zadbać o właściwy poziom minerałów i witamin, zwłaszcza C i D. Suplementy diety mogą mocno obciążać układ pokarmowy, w szczególności wątrobę, o wiele lepszą metodą jest działanie dożylne. Wówczas skład podawanego roztworu jest dobrany tylko pod Twoje potrzeby i na pewno nie wpłynie negatywnie na kondycje organizmu. Oprócz pokarmu, ważne są napoje, zimą nie zapominaj o piciu przynajmniej 2 litrów wody. Wrażliwej skórze przydadzą się także napary ziołowe, powinnaś jednak uprzednio sprawdzić, jak reagujesz na poszczególne rośliny.

Skłonności do podrażnień skórnych możesz mieć większe lub mniejsze, ważne jest jednak to, żeby nie lekceważyć tego problemu. Staraj się dokładnie przyglądać swojej cerze, sprawdzaj na jakie produkty reagujesz dobrze, a na które źle. Jeżeli nie jesteś pewna skąd biorą się zmiany na Twojej skórze koniecznie udaj się do specjalisty.